Famfrpál

Famfrpál, se řadí na Škole čar a kouzel na Březové mezi povinný vyučovací předmět.


Pravidla

Famfrpál je sport, kde se utkají dva týmy po šesti hráčích vybavených létajícími košťaty. Hraje se na speciálním hřišti se šesti obručemi. Každý tým je sestaven ze šesti hráčů: 3 střelci, 2 odrážeči a 1 chytač.

Hraje se s pěti míči: třemi potlouky, camrálem a zlatonkou.

Střelci se snaží dostat camrál do kovových obručí protivníka a zároveň se snaží bránit své za pomoci odrážečů. Chytač se snaží najít zlatonku.

Rozdělení míčů

Camrál:

Je červený gumový míč, se kterým hrají střelci. Ostatní se jej nesmí dotýkat. Camrálem se střílejí góly prohozením libovolnou obručí. Tým, který prohodí camrál obručí, získává pro sebe 10 bodů. Vlastní gól camrálem platí také a protivník získává 10 bodů.


Potlouk:

Je šedý gumový míč, se kterým hrají odrážeči. Opět platí, že ostatní se jej nesmí dotýkat (pokud se tak stane, jakoby by byl potloukem střelen). Ve hře jsou vždy 3 potlouky na 4 odrážeče. Potlouky jsou určeny k trefování soupeřů. Pokud je soupeř/spoluhráč zasažen potloukem (platí i do koštěte), musí upustit jakýkoli míč (drží-li nějaký), sesednout z koštěte (to je volitelné můžeš na koštěti i zůstat) a dotknout se vlastní obruče před návratem do hry.


Zlatonka:

Je zlatá a má velikost většího vlašského ořechu. Zlatonky se smí dotknout pouze chytač. Polapení zlatonky ukončuje zápas a chytačův tým získává 50 bodů.


Hráči

Každý hráč může měnit svojí pozici ve hře, ať hraje za útočníka či odrážeče, nebo chytače, ale musí být označen příslušnou čelenkou. V opačném případě bude dotyčný vyloučen z pole na 3 minuty a jeho tým hraje v oslabení.

Hráč musí vždy držet koště alespoň jednou rukou. Pustí-li koště, je to jako by z něj spadl a musí jít střídat. Stejný případ nastává, spadne-li hráči násada koštěte (nesmí hrát jen na té tyči).


Útočníci:

Si nahrávají a snaží se dostat camrál do protivníkových obručí. Každý tým má tři a jsou označeni bílou čelenkou.


Odrážeči:

Se snaží zasáhnout protivníky potlouky a rovněž ochránit své hráče před potlouky protivníka. Ve hře jsou dva za každý tým a označeni černou čelenkou. Vzhledem k tomu, že ve hře jsou dohromady 4 odrážeči, ale jen 3 potlouky, je vždy alespoň jeden odrážeč bez potlouku. V případě, že mezi sebou dva soupeřící odrážeči kontaktně bojují o potlouk a ten spadne na zem, považují se oba odrážeči za zasažené a musí běžet ke své obruči a dotknout se jí.


Chytač:

Se snaží lapit zlatonku. Každý tým má na hřišti jednoho chytače, který je označen zlatou či žlutou čelenkou. Nesmí se dotýkat žádného míče kromě zlatonky.


Rozhodčí:

Kontrolují běh zápasu a rozdávají tresty. Umírňují hráče nabyté adrenalinem. Rozhodčí jsou označení červenou páskou. V Zápase jsou tři rozhodčí.


Fauly a sportovní chování na hřišti

Slovní vyhrůžky a vulgární urážky jsou zakázané, pod pohrůžkou vyloučení až na 15minut. Hra na zemi je povolena v případě, že držíš v jedné ruce koště. Zbytečné osahávaní hráčů na zemi bez camrálu či potlouku se zakazuje pod pohrůžkou vyloučení hráče na 5 minuty.

Pokud se odehraje faul, který nevidí ani jeden z rozhodčích, ale všimne si toho jakýkoliv jiný vedoucí, tak faul platí. Může se na tu dobu i přerušit zápas. A hráč bude potrestán stejně, jako by vedoucí rozhodčím byl.

Pokud jsi útočník, nebo odražeč a hraješ proti soupeři můžeš být trochu průbojnější při odcizování camrálu či potlouku, pouze pokud je soupeř přibližně stejné výškové a váhové kategorie. Je to kontaktní sport, proto se nebojte do soupeře trochu silněji strčit.

Pokud máte problém s jakýmkoliv zákrokem, problém proberte to s rozhodčím.

1. Rozhodčí má vždy pravdu.

2. Pokud rozhodčí pravdu nemá, platí bod č. 1

S pozdravem Váš profesor Baldy Baldygor

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky