Pája Vilch

Pája Vilch se narodil do chudé kouzelnické rodiny. I když se pořádně neví, čím se vlastně jeho otec živil, můžeme s jistotou říci, že peníze na Pájovu školu nevydělal poctivou prací. Ať už byly okolnosti počátku Pájova studia jakékoliv, nastoupil v mládí na Englišovu školu pro motáky, kterou se mu na sedmý pokus nakonec podařilo i absolvovat.

Pája se ale nenechal stáhnout davem a neukončil vzdělávání hned po první škole, jako tomu bylo u ostatních motáků zvykem. Chtěl si jednou najít solidní zaměstnání s dobrým platem, příjemnými pracovními podmínkami a milými kolegy. Práci, která by ho bavila a naplňovala.

Proto nelze úplně přesně říci, proč se rozhodl studovat zrovna VUŠ. Vysoké učení školnické byla škola až překvapivě těžká v porovnání s budoucím uplatněním jejich absolventů. Přesto ji Pája dokončil se zeleným diplomem a stal se tak oficiálním a plně školeným školníkem. Několik let cestoval po světě a zdokonaloval se v tom, co již uměl. Pobýval u mnichů instalatérů v Haj'zlok Cellu, učil se u velkých Čistých kouzelníků a uklízel v pustinách Neuspořádané pouště.

Nakonec se ale přeci jen rozhodl usadit v klidném a pohodlném zaměstnání školníka v Březovské Škole Čar a Kouzel. Ve volném čase vede svoji vlastní skrytou kolej, o které ví jenom pár studentů a ředitelka Aeslin Radostná.

Je pyšný na svoje dlouhé vlasy a velkou sbírku fotografií telegrafních sloupů 20. století. Radost mu udělá pořádná ochočená myš a pinta máslového ležáku.