Lektvary

Lektvary se řadí na Škole čar a kouzel na Březové k povinným předmětům.

Jedná se o kouzelné směsi, které se většinou vyrábí v kotlících. Tyto směsi jsou používany k vytváření řady účinků na jejich poživatele. Každý lektvar je jedinečný, liší se svými efekty, vlastnostmi a obtížností. Například jeden z nejjednodušších je lektvar na léčení vředů, na druhé straně, tedy jeden z těch nejtěžších je mnoholičný lektvar, jeho příprava je složitá i pro zkušené kouzelníky.

Lektvary mají velkou výhodu (ale může se to brát i jako nevýhoda) oproti kouzlům, protože mohou být použity i lidmi, kteří neumí čarovat. Některé lektvary duplikují účinky kouzel, ale některé (například mnoholičný lektvar a Felix Felicis) mají účinky, kterých nelze dosáhnout žádným jiným způsobem.

Lektvary mají i svá rizika, jejich příprava musí být pečlivá, aby jeho účinek byl správný. V případech, kdy lektvar není připravován správně, nebo je připravován ve špinavém kotlíku, se může stát jedem. V jiných případech mohou dokonce i lektvary, které byly připravovány správně, mít škodlivé účinky, a to i v případě, že je jejich zamýšlený účinek prospěšný; nápoj Euforie, sloužící k vyvolání skvělé nálady, má vedlejší účinky, jako je přehnané pozpěvování, které lze ale potlačit přidáním máty.

Na škole čar a kouzel na Březové je hodina lektvarů pro všechny žáky povinná. V této hodině se studenti učí správný způsob přípravy lektvarů podle konkrétních receptů s použitím různých kouzelných ingrediencí k vytvoření lektvarů.

Těším se na Vás na našich společných hodinách.

profesorka Janet News